Estetkonserten 9 maj 2019.
Se alla numren från Esteterna och Naturesteternas konsert i PS aula, 9 maj 2019.
Akt 1
Akt 2
2019-05-10Jonas Mollberg
film naturestet musik konsert estetprogrammetAvslutning noterad ensemble.
En av låtarna vid avslutningen av momentet noterad ensemble i Ensemble 1-kursen på PS estet och naturestet. Årskurs ett har under året arbetat med musik fån olika tider och delar av världen.
2018-06-12Jonas Mollberg
film musik estetprogrammetPeder skrivares gymnasiesärskolas musikal
Nu har repetitionerna av Peder Skrivares gymnasiesärskolas musikal startat! Du kan följa arbetet på Peder skrivares hemsida ». Premiären sker i mitten av maj på Teater Halland. Föreställningarna riktas mot årkurs 3-6.
För mer information om tider och platsbokning se Teater Hallands hemsida längre fram i vår!
2017-02-10Jonas Mollberg
film musik projekt gymnasiesärskolanNy musikvideo av ES musik!
Ännu en estetvecka har gått av stapeln som vanligt fylld av olika aktiviteter. Förutom Estetkonserterna i PS aula har 3:orna på musikinriktningen knåpat ihop en cover med tillhörande musikvideo på Let it go av James Bay.
2016-05-20Jonas Mollberg
estetprogrammet musik filmPS-elever debatterade i Europaparlamentet
Carl Malmborg 14 Saa berättar i HN om resan till Strasbourg och hur det var att prata i Europarlamentet.
2015-10-25Jonas Mollberg
film samhällsprogrammet europaparlametentet euSe filmen om Estetiska programmets musikinriktning
Hur är det egentligen att gå på estetiska programmet och på musikinriktningen? Vad gör man och måste man vara jätteduktig på att spela innan man börjar? Titta på filmen så blir du lite klokare.
2016-05-20Jonas Mollberg
estetprogrammet musik film